Müüte, legende

 

Tänapäeva suures tarbimisühiskonnas kannatavad väga paljud inimesed kaalu- ja terviseprobleemide all. Sellega seonduvalt on liikvel palju müüte ja "fakte". Siin on välja toodud mõned näited.

Ühe nädalaga võib kuni kümme kilo saledamaks saada, aeg-ajalt tuleb endale teha puhastuskuure, pärast kella 18 õhtul ei tohi süüa… Meie igapäevase toidu kohta ringleb sadu väärarusaamu. Levinuimad neist saavad nüüd paljastatud.

1. Nädalas on võimalik kehakaalu vähendada kuni 10 kilo võrra
Vastus: See pole võimalik, sest isegi täielikul nälgimisel väheneb kehakaal nädalas 1,5-2 kilogrammi. Kehakaalu võib vähendada nädalas kuni üks kilo, suurema kaalulanguse korral kaasnevad juba tõsised terviseriskid.

 

2. Üks kord päevas korralikult süüa on kasulikum kui mitu korda väikeste portsjonite kaupa, sest tihedalt süües on kergem lubatud kaloraaži ületada.
Vastus: Ühest söögikorrast päevas ei piisa mitte kellelegi. Kui see päeva ainus söögikord on veel õhtul, süüakse näljasena enamasti palju suurem kalorikogus kui kolme toidukorra peale kokku. Kolm söögikorda päevas on normaalseks toitumiseks hädavajalik.


3. Õhtul söömine teeb paksuks, seepärast tuleks õhtuti süüa minimaalselt.
Vastus: Kui hilisõhtune söögikord kuulub sinu normaalsesse nn toidurütmi, ei muuda see sind grammigi paksemaks kui muul ajal einestamine. Kahjuks kipub enamik inimesi õhtuti magusaga liialdama, just need ülemäärased, mitte õhtused kalorid suurendavad kehakaalu. Pole tähtis, millal sa sööd, tähtis on vaid, kui palju sa sööd. Paar tundi enne magamaminekut ei soovitata tõesti süüa, kuna ainevahetus puhkab ning ka täiskõhuga magama minnes ei puhka sa korralikult välja.


4. Köögivilja tuleks süüa ainult toorelt, sest keetmisel hävivad vitamiinid.
Vastus: Umbes pool päevasest köögiviljakogusest tuleks süüa toorelt, teine pool aga kuumtöödeldult. Viimasel juhul suureneb paljude toitainete (näiteks lükopeeni) omastamine. Vitamiinikao vähendamiseks keeda köögivilja võimalikult lühikest aega ja kasuta ära ka keeduvesi. Hea võimalus on ka aurutamine.


5. Talvel tuleb süüa antioksüdante (rohelise tee või mustikaekstrakti, beetakaroteeni, küüslauku jms) sisaldavaid toidulisandeid.
Vastus:
Ilus muinasjutt, nagu kaitseksid antioksüdante sisaldavad toidulisandid haiguste eest, on osutunud valeks. Antioksüdandid toimivad vaid n-ö looduslikul kujul, koos puu- ja köögiviljadega, mitte kapslina söödult. Veelgi enam: üha rohkem avaldatakse andmeid selliste toidulisandite kahjuliku toime kohta. Põhjamaade toitumissoovituste kohaselt ei soovitata antioksüdante sisaldavaid tooidulisandeid tarbida, vaid süüa selle asemel iga päev 400-800 grammi värvilisi aedvilju.


8. Mõned toidud, nagu greibid, seller ja kapsasupp, põletavad rasva.
Vastus: Kahjuks pole rasva põletavaid toite olemas. Mõnd toidud, näiteks kofeiin, kiirendavad küll ainevahetust, kuid see mõju on lühiajaline.


9. Füüsilise koormuse (aeroobikatrenn, jooks jne) järel on ainevahetus kiirenenud ja rasv põleb intensiivsemalt.
Vastus: Teoorias on see küll nii, kuid tegelikkuses mitte. Ainevahetust kiirendab vaid äärmiselt intensiivne ja füüsiliselt raske treening, mis tavalisele harrastajale kahjuks üle jõu käib.


10. Aeg-ajalt tuleb oma organismi spetsiaalsete detox-segude või köögiviljamahladega puhastada, ilma selleta jääkainetest lahti ei saa.
Vastus: Hämmastav, kuidas selline igivana väärarusaam endiselt nii menukas on! Tänapäeva meditsiin teab väga palju inimese seedeelunditest, soolestik kaasa arvatud, ja "šlakiteooriale" pole mitte mingit teaduslikku põhjendust.


11. Ananassi söömine stimuleerib kehast vedelike väljutamist ja aitab saleneda.
Vastus: Väitel, nagu kiirendaks ananass vedelike eritumist kehast, pole teaduslikku alust. Pealegi ei tasu vedelike väljutamist segi ajada salenemisega. Vedelikukadu rasvkudet ei vähenda.


12. "Ma ei saagi kaalust alla võtta, sest olen juba kord sellise suure kondiga!" või " Ma pole paks, mul on lihtsalt jäme kont"
Vastas: Tõepoolest, inimeste luud võivad olla erineva suuruse ja kaaluga, kuid see erinevus pole kuigi suur, keskea. On meditsiiniline fakt, et näiteks ühepikkuste meeste luude raskuse erinevus ei ületa tavaliselt 500 grammi. Seega saab "kontide" süüks ajada umbes pool kilo lisakaalu


13. Ühepikkuste ja sama palju kaaluvate naiste ainevahetus võib töötada erineva kiirusega.
Vastus:
Puhkeasendis võib sarnaste parameetritega naiste ainevahetus erineda 200 kcal ööpäevas. Suurem võib see vahe olla siis, kui võrrelda ühepikkuste ja sama palju kaaluvate naiste ainevahetust istudes või seistes. Selliste tegevuste juures võib üks naine põletada kuni 500 kcal ööpäevas rohkem.


14. Organism töötleb esimesena ümber alkoholi, seejärel valgud, siis süsivesikud ja kõige viimasena rasva. Kui juua toidu kõrvale veini, ei põle toiduga saadud kalorid enne, kui kogu alkohol on ära seeditud.
Vastus: Peab osaliselt paika. Järjekord, st millises järjestuses organism vahetult söömise järel erinevaid toitaineid ümber töötlema hakkab, on tõepoolest olemas. Pikemas perspektiivis pole sel aga tähtsust, sest kõik toiduga tarbitud üleliigsed kalorid muutuvad kehas ühel või teisel moel lihtsalt rasvaks.


15. Raseduse ajal kogunenud liigsetest kilodest on kõige raskem lahti saada.
Vastus:
Inimese füsioloogia seisukohalt ei pea see väide paika. Rasedusega kogunenud lisakilod on täpselt samasugused kui näiteks rasvase ja magusa toiduga liialdades. Põhjused, miks rasedusaegsest ülekaalust nii raske vabaneda on, on pigem psühholoogilised-sotsiaalsed: kaalujälgimine imiku kõrvalt pole sugugi kerge ettevõtmine.


16. Hormonaalsed vahendid nagu beebipillid või hormoonasendusravis kasutatavad preparaadid põhjustavad kehakaalu tõusu.
Vastus: Kui hormoonpreparaate tarvitades kehakaal tõepoolest suurenema hakkab, tuleb koos arstiga välja selgitada, mis seda tegelikult põhjustab - ülemäärane päevane kaloraaž, vähene liikumine? Hormoonravimeid on väga palju uuritud ning seost nende ja suureneva kehakaalu vahel pole leitud.


17. Kartulit kui kõrge glükeemilise indeksiga toiduainet ei tohi süüa.
Vastus: Kartul on palju väärtuslikum toiduaine kui madala GI-ga jäätis või piimašokolaad. Liharoa kõrvale serveerituna täidab kartul hästi kõhtu, liharoa valk ja rasv aga pikendavad toidu maos viibimise aega. Mao tühjenemist saab veelgi aeglustada, kui sööd koos kartuliga kiudainerikkaid toiduaineid: täisteraleiba, köögiviljasalateid.


18. Energiajoogid sobivad ka enne trenni joomiseks
Vastus: Mitte mingil juhul! Energiajoogi kofeiin tõstab vererõhku ja kiirendab pulssi, mis treeningus niigi tõuseb. Kofeiin on ka tugev diureetik ja kuna sa treeningus niigi higistad, võivad energiajoogid su elektrolüütide tasakaalu täielikult segamini lüüa ja liigselt südant koormata.


19. Muna ei tohi süüa, sest see sisaldab palju kolesterooli.
Vastus: Munarebu sisaldab küll palju kolesterooli, kuid vere kolesteroolitaset tõstab rohkem suur küllastunud rasvhapete sisaldus igapäevases toidus. Muna sisaldab rikkalikult vitamiine ja munavalk on väga kõrge toiteväärtusega. Terve inimene võib süüa vähemalt 3-4 muna nädalas.


20. Pits kanget alkoholi annab sooja
Vastus: See mulje on petlik. Alkohol suunab vere nahakapillaaridesse, mistõttu nahk muutub roosaks, tegelikult aga alkohol hoopis jahutab keha.

 

21. Kartul, makaronid, riis ja leib teevad paksuks
Vastus: Kartul on küll üks suurema kalorisisaldusega juurvilju, kuid ainult kartulist on väga raske end paksuks süüa. Ja täisteraleib sisaldab palju kiudaineid, mis on allavõtja sõbrad. Makaronitooted eraldi võetuna ei anna hoopiski mingeid nimetamisväärseid kaloreid, lisakilosid annavad kastmed, millega neid süüakse. Hapukoor, majonees, peki-, hakkliha-, juustu- või vorstikaste – peale tomatikastme annavad kõik kastmed rohkelt kaloreid.

 

22. Shokolaad teeb paksuks  
Vastus: 
Lugu on nii ja naa. Rasvarikka piimashokolaadi innukas tarvitamine rikub talje varsti, seevastu tükike tumedat kõrge kakaosisaldusega (vähemalt 70%) shokolaadi päevas aitab eemale hoida südamehaigusi.

 

23. Ärge te mingil juhul rasva sööge!    
Vastus: 
Vastupidi! Ükski organism ei saa läbi päris ilma rasvaineta. Rasvad on eluvajalikud, kuna rasvad on asendamatu rasvhapete allikas, ilma rasvadeta ei saaks keha ka rasvas lahustuvaid vitamiine vastu võtta. Piirata tuleks vaid loomsete rasvade söömist, need põhjustavad kolesterooli ladestumist ja soodustavad südame-veresoonkonnahaiguste ja isegi kasvajate teket. Eelistada tuleks taimseid rasvu ja õlisid.

 

24. Kohupiim on tervislik, söö niipalju, kui hing ihkab   
Vastus: 
Päris nii ei ole. Kohupiim on küll tervislik piimatoode, kuid nn "peidetud rasvasisaldusega" toiduaine. Sellised salaohtlikud toiduained on veel näiteks rasvane juust, või ja vorst. Samuti sisaldavad maitsestatud kohupiimakreemid küllalt palju suhkrut.

 

25. Saunas saab kilodest lahti  
Vastus: 
Kahjuks mitte! Saunas kaotame rohkesti vedelikku, mis joomise käigus kohe kaalu taastab.

 

26. Kes trenni teeb võib kõike süüa 
Vastus: 
Pole päris tõsi. Kes peale sporti kaks tahvlit heledat shokolaadi sööb, ei võta alla mitte grammigi.

 

27. Mida rohkem sporti teges higistada, seda enam kaalu langetad
Vastus: 
Vale! Vastupidavusspordi puhul on otsustav õige pulsisagedus. Kirvereegel on, et treeningu ajal peab inimene olema võimeline suhtlema, sest ainult siis toimub veel rasvapõletus.

 

26. Inimene peab jooma vähemalt 8kl vett päevas 
Vastus: 
Meie kliimavöötmes ja vähese kehalise koormuse puhul vajab inimene ööpäevas umbes 2,5 liitrit vedelikku, millest 1–1,5 liitrit peaksime saama toiduga ja ülejäänu jookidena. Paljud toidud ja toiduained sisaldavad suures koguses vett. Kui juua teed ja mahlu, süüa suppi, puu- ja köögivilju, puudub igasugune vajadus nii suure koguse vee joomiseks. Kehaline koormus ja kuum kliima võivad vee vajadust suurendada, aga sellest annab organism ise märku

 
Allikad: Pertti Mustajoki "Ylipaino. Tietoa lihavuudesta ja painohallinnasta", Tiiu Liebert "Toitumine: müüdid ja tegelikkus", Tervise Arengu Instituut