Mida kujutab endast minu "Tervislik leht"?

Siis miks? Seoses väikese terviserikkega tekkis minu jaoks ühel päeval vajadus üle vaadata põhjalikult oma menüü ja toitumisharjumused. Sealt edasi tekkis suur isiklik huvig tervislike eluviiside suhtes. Aja jooksul on kogunenud materjale erinevatest artiklitest, portaalidest, blogidest...

Mõtestasin enda jaoks kõigepealt lahti, mis on mu eesmärk. Kui minu eesmärgiks oleks olnud kaalulangetamine, siis oleksin pidanud muidugi oma toitumist, liikumist ja käitumist väga täpselt jälgima ja analüüsima. 

Kuna mu eesmärk oli siiski tervislikule eluviisile üleminek ja kaalu säilitamine,ei ole ma ka endaga väga range olnud. Muutused elustiilis ja toitumises tegin sellepärast ka tasa ja targu. Aga põhjalikud teadmised selles vallas tahtsin siiski saavutada. 

Kaalulangetamise puhul toitumise kuldreegel on kulutada rohkem, kui süüa.

 


Mis on tervislik toitumine?

SL Õhtuleht. Vastab emeriitdotsent, TÜ biokeemia instituudi spetsialist Tiiu Vihalemm

Tervislik toitumine tähendab, et inimene saab regulaarselt piisavas koguses ohutut tasakaalustatud ja mitmekesist toitu vastavalt vajadusele.

Tasakaalustatud toidu juures peaks jälgima, et põhiosa toiduenergiast (kuni 50%) tuleks terades, juurviljades ja kartulis olevast tärklisest (süsivesikutest) ja ainult 6–10% magusatest suhkrutest; 10–15% nii loomsetest kui ka taimsetest valkudest ja ülejäänud toiduenergia tuleks toidurasvadest. Seejuures peaks jälgima ka rasvade tervislikku tasakaalu, mis lubab tahkeid küllastatud ja transrasvu kuni 10% ning vedelaid küllastamata rasvu kuni 20%, millest peab vähemalt 3% olema inimorganismi jaoks asendamatuid rasvhappeid – linoolhapet (oomega-6) ja alfa-linoleenhapet (oomega-3) võimalikult hea suhtega (nt. 2:1 või äärmisel juhul 5:1). Tegelikult on see suhe toiduainetööstuse eduloo ja päevalilleõli kasutamise tagajärjel 15–20:1 või veelgi halvem. Parem, kui tööstuslikult saadud transrasva toidus ei oleks, ka lubatud 1% päevasest toiduenergiast peetakse tänapäeval liiga paljuks.

Meie klimaatilistes tingimustes on parim tasakaalustatud segatoit, mis tähendab, et taimseid toiduaineid on umbes 80% ja loomseid umbes 20%

Tervislik toit eeldab ka tervislikku valmistusviisi (aurutamine, küpsetamine, keetmine, grillimine jne.) ning võimalikult värsket lähtematerjali. Viimase puudumisel külmutatud või kuivatatud toiduaineid.

Kuidas tervislikult toituda?

SL Õhtuleht. Vastab Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Laine Parts

1. Toit olgu võimalikult mitmekesine (kala, (linnu-)liha, munad, piim, piimatooted, teravili, köögi- ja puuviljad, marjad, pähklid, seemned).

2. Toit olgu soovitatavalt kodumaine – mida lühem tee põllult lauale, seda vähem on vaja kasutada kõikvõimalikke kemikaale.

3. Toiduportsjoni juures oleks mõistlik jälgida proportsionaalsust (taldrikureegel).

4. Toit peaks hästi maitsema ja söömine olgu nauding (vägisi või kiirustades söödud toidust võib olla erinevatel põhjustel rohkem kahju kui kasu).

5. Süüa tuleks siis, kui kõht on tühi, ehk organism annab oma vajadustest ise märku.

6. Kui pärast sööki on ikkagi isu millegi hea järele, siis tuleks oma toidukord läbi mõelda – millestki vajalikust jäi ikkagi puudu.

7. Iga inimene on erinev, igaühe vajadused on erinevad ja parim nõuandja on sealjuures ei keegi muu kui omaenda organism, tuleb teda ainult rohkem usaldada.